Technical Program

Day 1 - Wednesday
         
     
Time Room: Utrillo Room: Salón 1 Room: Salón 7 Room: Sala 12-2
9:00 Opening Plenary      
9:30 Keynote Speech: Nuria Oliver  - Title: Small Devices for Big Impact
     
10:30 Coffee break
11:00 A1: SHARING: Self-Organized Heterogeneous Radio Networks B1: Synchronization and Channel Estimation C1: E-CROPS: Energy Harvesting Communication Systems D1: Stochastic Modeling for Protocol Design and Optimization
12:45 Lunch break
14:00 A2: Massive MIMO B2: Modulation and Coding for Wireless Communications C2: QSON: Self-Organizing Networks D2: Wireless Network Modelling and Simulation
15:45 Coffee break
16:15 A3: CROWD: Extremely Dense Wireless Networks B3: Localization and Positioning C3: Filter Bank-based Techniques for Future Wireless Communications D3: Scheduling and Synchronization

 

Day 2 - Thursday
         
Time Room: Utrillo Room: Salón 1 Room: Salón 7 Room: Sala 12-2
9:00 Keynote Speech: Frank Fitzek - Title: Network Coding: Black Magic or Magic Juice?
     
10:00 Coffee break
10:15 A4: COMBO: Fixed Mobile Convergence B4: Information Theory C4: CO2GREEN: Green Communications through Cooperation and Cognition D4: Quality of Service
12:15 Panel Session      
13:15 Lunch break
14:30 A5: Fixed & Mobile Satellite Communications B5: Multiple Antenna Systems C5: WSN Performance & Protocols D5: LTE Design and Optimization - I
16:15 Coffee break
16:45 A6: 5G Cell-less Architectures B6: Adaptive Systems C6: M2M Performance & Protocols D6: Cognitive Radio Networks
         
20:30 Gala Dinner      

 

Day 3 - Friday
Time Room: Utrillo Room: Salón 1 Room: Salón 7 Room: Sala 12-2
9:00 Keynote Speech: Andrea Goldsmith - Title: The Road Ahead for Wireless Technology: Dreams and Challenges
     
10:00 Coffee break
10:30 A7: NEWCOM#: Interference Mitigation in Modern Wireless Systems B7: MIMO Systems C7: Physical Layer Network Coding for the Wireless Cloud D7: Relay Based Networks
12:15 Lunch break
13:30 A8: Power Management B8: Signal Processing for Wireless Communications C8: Advanced Antennas & RF Systems D8: LTE Design and Optimization - II
15:15 Coffee break
15:45 A9: Resource Allocation B9: Interference Mitigation and Interference Management Techniques C9: Mobile RF, Antennas & Channels D9: Wireless LANs and Wireless Sensor Networks

 

Tracks
Special Sessions
Transmission Techniques and Signal Processing
Radio Channel and RF Subsystems
Wireless Networking
M2M and WS&AN
Sustainable and Advanced Wireless Technology

 

Wednesday, May 14

11:00 - 12:45

A1 : SHARING: Self-Organized Heterogeneous Radio Networks

Room: Utrillo
Chair: Yasir Khan, Berna Sayrac (Orange Labs, France)
  • Broadcast Channel Feedback in Multiple-Antenna Transmitter Cooperation Networks: Accuracy or Consistency?, Sandeep Kottath (EURECOM & Orange Labs, France); David Gesbert (Eurecom Institute, France); Hajer Khanfir (Orange Labs, France); Eric Hardouin (Orange Labs, France)
  • Anomaly Detection In Cellular Network Data Using Big Data Analytics, Alper Karatepe (AveaLabs, Turkey); Engin Zeydan (AveaLabs & AVEA Communication Services, Turkey)
  • Centralized self-optimization of eICIC with varying traffic in LTE-A, Yasir Khan (Orange Labs & France Telecom, France); Berna Sayrac (Orange Labs, France); Eric Moulines (Télécom Paris Tech, France)
  • Centralized Self-Optimization Performance of eICIC and AAS in LTE-A: A Comparison, Yasir Khan (Orange Labs & France Telecom, France); Berna Sayrac (Orange Labs, France); Eric Moulines (Télécom Paris Tech, France)
  • On the Feasibility of Cellular Resource Reuse for Device-to-Device Communication under 3GPP Network Constraints, Abdoulaye Bagayoko (NEC Technologies, France); Dorin Panaitopol (NEC Technologies, France); Christian Mouton (NEC Technologies (UK), France)

B1 : Synchronization and Channel Estimation

Room: Salón 1
Chair: Alister G. Burr (University of York, United Kigdom)
  • Spectrum Fragmentation and Efficient Channel Interpolation: Applications to FBMC, Jean-Baptiste Doré (CEA, France); Vincent Berg (CEA LETI, France); Dimitri Kténas (CEA, France)
  • Carrier Phase Error Estimation by Smoothing Filters, Norifumi Kamiya (NEC Corporation, Japan); Eisaku Sasaki (NEC Corporation, Japan)
  • Smoothed Viterbi & Viterbi Blind Channel Estimation with Ambiguity Cancellation for Multicarrier Transmissions, Michel Terré (CNAM, France); Rabah Maoudj (CNAM, France); Iness Ahriz (CNAM, France); Adrien Savarit (Cnam, France)
  • Distributed Beampattern Control with One-bit of Feedback, Javier Matamoros (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Carles Antón-Haro (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); David Gregoratti (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Lazar Berbakov (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain)

C1 : E-CROPS: Energy Harvesting Communication Systems

Room: Salón 7
Chair: Deniz Gündüz (Imperial College London, United Kingdom)
  • Demonstration of Energy-Neutral Operation on a WSN Testbed Using Vibration Energy Harvesting, Sajjad Baghaee (Middle East Technical University, Turkey); Salar Chamanian (Middle East Technical University, Turkey); Hasan Uluşan (Middle East Technical University, Turkey); Ozge Zorlu (METU-MEMS Research and Applications Centre, Turkey); Haluk Kulah (METU, Turkey); Elif Uysal-Biyikoglu (METU, Turkey)
  • Optimization of Feedback in a MISO Downlink with Energy Harvesting Users, Mahdi Shakiba-herfeh (Middle East Technical University, Turkey); Elif Uysal-Biyikoglu (METU, Turkey)
  • Energy Harvesting Communication System with a Finite Set of Transmission Rates, Alexandre Bodin (Imperial College London, United Kingdom); Deniz Gündüz (Imperial College London, United Kingdom)
  • Competitive Analysis of Energy Harvesting Wireless Communication Systems, Jesús Gómez-Vilardebó (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Deniz Gündüz (Imperial College London, United Kingdom)
  •  Energy and QoS in a Cognitive Channel, Erol Gelenbe (Imperial College London, United Kingdom); Boris Oklander (Imperial College London, United Kingdom)

D1 : Stochastic Modeling for Protocol Design and Optimization

Room: Sala 12-2
Chair: Michele Rossi (University of Padova, Italy)
  • A Model for Throughput Prediction for Mobile Users,Nicola Bui (IMDEA Networks Institute, Spain); Foivos Michelinakis (IMDEA Networks, Spain); Joerg C. Widmer (Institute IMDEA Networks, Spain)
  • Analysis and optimization of Centralized Sequential Channel Sensing in Cognitive Radio Networks, Hossein Shokri-Ghadikolaei (KTH Royal Institute of Technology, Sweden); Forough Yaghoubi (University of Tehran (UT) & Wireless Network Lab. (WINERLAB), Iran); Carlo Fischione (KTH, Sweden)
  • Dual-Branch MRC Receivers in the Cellular Downlink under Spatial Interference Correlation, Ralph Tanbourgi (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany); Harpreet S Dhillon (University of Southern California, USA); Jeffrey Andrews (The University of Texas at Austin, USA); Friedrich K. Jondral (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
  • Stochastic analysis of delay statistics for intermittently connected vehicular networks, Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy); Maria Scalabrin (University of Padova, Italy)

14:00 - 15:45

A2 : Massive MIMO

Room: Utrillo
Chair: Ali Ghrayeb (Texas A&M University at Qatar,Qatar)
  • Secure Downlink Transmission in Massive MIMO System with Zero-Forcing Precoding, Jun Zhu (University of British Columbia, Canada); Robert Schober (University of British Columbia, Canada); Vijay Bhargava (University of British Columbia, Canada)
  • On the Impact of PA-Induced In-Band Distortion in Massive MIMO, Christopher Mollén (Linköpings Universitet, Sweden); Erik G. Larsson (Linköping University, Sweden); Thomas Eriksson (Chalmers University of Technology, Sweden)
  • Performance Analysis for Generalised Spatial Modulation, Abdelhamid Younis (The University of Edinburgh, United Kingdom); Dushyantha Basnayaka (The University of Edinburgh, United Kingdom); Harald Haas (The University of Edinburgh, United Kingdom)
  • Robust Channel Estimation and Scheduling for Heterogeneous Multiuser Massive MIMO Systems, Sinh Nguyen (McGill University, Canada); Tho Le-Ngoc (McGill University, Canada); Ali Ghrayeb (Texas A&M University at Qatar, Qatar)
  • Optimal Training in Continuous Flat-Fading Massive MIMO Systems, Kien Truong (Posts & Telecommunications Institute of Technology, Vietnam); Angel Lozano (Universitat Pompeu Fabra (UPF), Spain); Robert Heath (The University of Texas at Austin, USA)

B2 : Modulation and Coding for Wireless Communications

Room: Salón 1
Chair: Carles Antón-Haro (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • Performance Evaluation of Bit Division Multiplexing combined with Non-Uniform QAM, Hugo Méric (INRIA Chile, Chile); Jose Piquer (University of Chile, Chile)
  • A New Soft Decoding Method for Systematic LT Codes, Meixiang Zhang (Chonbuk National University, Korea); Sooyoung Kim (Chonbuk National University, Korea)
  • A Near Maximum Likelihood Decoding Algorithm for Convolutionally Coded Relay Channels, Bin Qian (Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Wai Ho Mow (Hong Kong University of Science and Technology & HKUST, Hong Kong)
  • Suboptimal Receivers for Weak M-ary Chirp Signals in Non-Gaussian Noise, Abdullah Kadri (Qatar Mobility Innovations Center, Qatar)
  • Low-Complexity Soft and Hard- Binary Bose-Chaudhuri-Hocquenghem (BCH) decoding for IEEE 802.15.6 Machine-To-Machine Communications, Joan Bas (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Albert Enrich (Estudiant UPC, Spain)

 

C2 : QSON: Self-organizing networks

Room: Salón 7
Chair: Ali Imran (University of Oklahoma, USA)
  • Cell Outage Detection in Heterogeneous Networks with Separated Control and Data Plane, Oluwakayode Onireti (University of Surrey, United Kingdom); Ali Imran (University of Oklahoma, USA); Muhammad Ali Imran (University of Surrey, United Kingdom); Rahim Tafazolli (University of Surrey, United Kingdom)
  • A Functional Architecture for Self-Coordination in LTE networks, Jessica Moysen (CTTC, Spain); Lorenza Giupponi (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • Effect of Inaccurate Position Estimation on Self-Organising Coverage Estimation in Cellular Networks, Iman Akbari (University of Surrey, United Kingdom); Oluwakayode Onireti (University of Surrey, United Kingdom); Muhammad Ali Imran (University of Surrey, United Kingdom); Ali Imran (University of Oklahoma, USA); Rahim Tafazolli (University of Surrey, United Kingdom)
  • Big Data Empowered Self Organized Networks, Nicola Baldo (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Lorenza Giupponi (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Josep Mangues-Bafalluy (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • A Target-Following Regime using Similarity Measure for Coverage and Capacity Optimization in Self-Organizing Cellular Networks with Hot-Spot, Hossein Peyvandi (University of Surrey, United Kingdom); Ali Imran (University of Oklahoma, USA); Muhammad Ali Imran (University of Surrey, United Kingdom); Rahim Tafazolli (University of Surrey, United Kingdom)

 

D2 : Wireless Network Modelling and Simulation

Room: Sala 12-2
Chair: Frank H.P. Fitzek (Aalborg University, Denmark)
  • An Efficient Macrocell Power Control Algorithm for Enhancing Dense Picocell Deployments, Nasr Obaid (Duisburg-Essen University, Germany); Andreas Czylwik (Universität Duisburg-Essen, Germany)
  • Connectivity Evaluation in Random Wireless Multi-hop Networks under Inverse Gaussian Shadowing Channels, Georgios Pitsiladis (National Technical University of Athens, Greece); Charilaos Kourogiorgas (National Technical University of Athens, Greece); Athanasios D. Panagopoulos (National Technical University of Athens, Greece)
  • The Effectiveness of Low Power Co-channel Lamppost Mounted 3G/WCDMA Microcells, Robert M Joyce (University of Leeds & University of Leeds, United Kingdom); Li Zhang (University of Leeds, United Kingdom)
  • Beamforming Aided Interference Management for Improved Secrecy in Multicell Environments, Ozge Cepheli (Istanbul Technical University, Turkey); Guido Dartmann (RWTH Aachen University, Germany); Gunes Karabulut Kurt (Istanbul Technical University, Turkey); Gerd H. Ascheid (RWTH Aachen University, Germany)
  • Reliability of MIMO-OFDM Interference Alignment Systems with Antenna Selection under Real-World Environments, Mohammed El-Absi (University of Duisburg-Essen, Germany); Mohamed El-Hadidy (University of Duisburg-Essen, Germany); Thomas Kaiser (Universität Duisburg-Essen, Germany)

 

16:15 - 18:00

A3 : CROWD: Extremely dense wireless networks

Room: Utrillo
Chair: Vicenzo Mancuso (IMDEA Networks Institute, Spain)
  • Benefits and challenges of cloud technologies for very dense networks, Albert Banchs (Universitad Carlos III de Madrid and IMDEA Networks Institute, Spain)
  • Decentralized beamforming with coordinated sounding for inter-cell interference management, Sandra Lagen (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Adrian Agustin (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Josep Vidal (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
  • Optimal duty cycling in mobile opportunistic networks with end-to-end delay guarantees, Elisabetta Biondi (IIT-CNR, Italy); Chiara Boldrini (IIT-CNR, Italy); Andrea Passarella (IIT-CNR, Italy); Marco Conti (IIT-CNR, Italy)
  • Optimizing small cell deployment by the use of C-RANs, Aleksandra Checko (Technical University of Denmark, Denmark); Henrik Holm (Technical University of Denmark, Denmark); Henrik Christiansen (Tecnical University of Denmark, Denmark)
  • Wireless and wired network convergence in support of cloud and mobile cloud services: The CONTENT Approach, Anna Tzanakaki (University of Bristol, United Kingdom); Markos Anastasopoulos (University of Bristol, United Kingdom); Giada Landi (Nextworks, Italy); Giacomo Bernini (Nextworks, Italy); Nicola Ciulli (Nextworks s.r.l., Italy); Shuping Peng (University of Bristol, United Kingdom); Yan Yan (University of Bristol, United Kingdom); Dimitra Simeonidou (University of Bristol, United Kingdom); Eduard Escalona (Fundació i2CAT, Internet i Innovació Digital a Catalunya, Spain); Joan A. García-Espín (Fundació i2CAT, Internet i Innovació Digital a Catalunya & Technical University of Catalonia, Spain); Kostas Katsalis (University of Thessaly & CERTH, Greece)

B3 : Localization and Positioning

Room: Salón 1
Chair: Elif Uysal-Biyikoglu (METU, Turkey)
  • A Novel RSS model and Power-bias Mitigation Algorithm in fingerprinting-based Indoor Localization in Wireless Local Area Networks, Lei Wang (National University of Singapore, Singapore); Wai-Choong Wong (National University of Singapore, Singapore)
  • Does BTLE measure up against WiFi? A comparison of indoor location performance, Xiaojie Zhao (Tsinghua University, P.R. China); Zhuoling Xiao (University of Oxford, United Kingdom); Andrew Markham (University of Oxford, United Kingdom); Niki Trigoni (University of Oxford, United Kingdom); Yong Ren (Tsinghua University, Beijing, P.R. China)
  • Position Estimation Methods for an RFID-based Positioning System with a P2P Network Architecture, Felix C. P. Hui (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong); Henry C. B. Chan (The Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong)

 

C3 : Filter Bank-based Techniques for Future Wireless Communications

Room: Salón 7
Chair: Eleftherios Kofidis (University of Piraeus, Greece)
  • Orthogonal Design of Cyclic Block Filtered Multitone Modulation, Mauro Girotto (University of Udine, Italy); Andrea M Tonello (University of Udine, Italy)
  • Bi-orthogonal Waveforms for 5G Random Access with Short Message Support, Martin Kasparick (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute & Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany); Gerhard Wunder (Heinrich-Hertz-Institut, Germany); Peter Jung (TU-Berlin, Heinrich-Hertz-Chair for Mobile Communication Technology & Fraunhofer German-Sino Lab for Mobile Communications - MCI, Germany); Dick Maryopi (Heinrich-Hertz-Institut, Germany)
  • Space-Time Coding for Generalized Frequency Division Multiplexing,Maximilian Matthé (Technical University Dresden, Germany); Luciano Leonel Mendes (Inatel, Brazil); Gerhard Fettweis (Technische Universität Dresden, Germany)
  • Experimental performance bounds of MIMO-FBMC/OQAM systems, Màrius Caus (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ana Perez-Neira (UPC, Spain)
  • Precoding and Receiver Processing for Multiple Access MIMO FBMC Systems, Madushanka Soysa (University of California San Diego, USA); Premanandana Rajatheva (University of Oulu, Finland); Matti Latva-aho (UoOulu, Finland)

 

D3 : Scheduling and Synchronization

Room: Sala 12-2
Chair: Lorenzo Vangelista (University of Padova, Italy)
  • Simplified Scheduler Model for SON Algorithms of eICIC in Heterogeneous Networks, Fasil Tesema (Nokia Solutions and Networks & Technical University of Dresden, Germany); Paolo Zanier (Nokia Siemens Networks GmbH, Germany); Ingo Viering (Nomor Research GmbH, Germany); Albrecht J Fehske (Technische Universität Dresden, Germany); Gerhard Fettweis (Technische Universität Dresden, Germany)
  • Clock Synchronization - An Approach using Mapping Functions, Sangjin Han (University of Maryland, USA); Ashok K Agrawala (University of Maryland, USA); Matthew Y Mah (University of Maryland, USA); Reinhard Exel (Danube University Krems, Austria); Thomas Bigler (Danube University Krems, Austria)
  • Adaptive Block Diagonalization and User Scheduling With Out of Cluster Interference, Juan José García Fernández (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Javier Rubio (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Antonio Pascual-Iserte (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Oriol Font-Bach (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Nikolaos Bartzoudis (CTTC, Spain)
  • Power Prediction prior to Scheduling Combined with Equal Power Allocation for the OFDMA UL, Rodrigo Lopes Batista (Federal University of Ceará, Brazil); Carlos Filipe Moreira e Silva (Federal University of Ceará, Brazil); Jose Mairton Barros da Silva, Jr. (Federal University of Ceara & Wireless Telecom Research Group, Brazil); Tarcisio F. Maciel (Federal University of Ceará, Brazil); Francisco R. P. Cavalcanti (Federal University of Ceará & GTEL - Wireless Telecom Research Group, Brazil)
  • Time-Critical E-Mail Transfer over HF Radio, Mehmet Özdemir (Gebze Institute of Technology, Turkey); Alpaslan Eliaçık (Tübitak UEKAE, Turkey); İsmail Güneş (Tübitak UEKAE, Turkey); Ayşe Şaşıoğlu (Tübitak UEKAE, Turkey)

 

Thursday, May 15

10:15 - 12:00

A4 : COMBO: Fixed Mobile Convergence

Room: Utrillo
Chair: Ricardo Martínez (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain.
  • A Survey of Available Features for Mobile Traffic Offload, Younes Khadraoui (Institut Mines Telecom / Telecom Bretagne & IRISA, France); Xavier Lagrange (Institut Mines Telecom / Telecom Bretagne & IRISA, France); Annie Gravey (Institut Mines Telecom - Telecom Bretagne, France)
  • Fixed and Mobile Convergence: Needs and Solutions, Stéphane Gosselin (Orange Labs, France); De Biasio Joseph (Orange Labs Research, France); Feknous Moufida (Telecom Bretagne & Orange Labs, France); Tahar Mamouni (Orange Labs, France); Jose Alfonso Torrijos (Telefonica I+D, Spain); Luis Cucala (Telefonica I+D, Spain); Dirk Breuer (Deutsche Telekom T-Labs, Germany); Erik Weis (Deutsche Telekom, Laboratories, Germany); Frank Geilhardt (Deutsche Telekom, Germany); Dirk V Hugo (Telekom Innovation Laboratories & Deutsche Telekom AG, Germany); Eckard Bogenfeld (Deutsche Telekom AG, Germany); Ali Hamidian (Ericsson, Sweden); Neiva Fonseca (Ericsson AB, Sweden); Yaning Liu (JCP-Connect, France); Susanne Kuehrer (JCP-Connect, France); Annie Gravey (Institut Mines Telecom - Telecom Bretagne, France); Attila Mitcsenkov (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Jose Galan (Telnet Redes Inteligentes S.A., Spain); Enrique Masgrau Rite (Telnet Redes Inteligentes S.A., Spain); Luis Simon Gomez (FON Wireless Ltd, United Kingdom); Lander Alonso (FON Wireless Ltd, United Kingdom); Stefan Höst (Lund University, Sweden); Anthony Magee (ADVA Optical Networking Ltd, United Kingdom)
  • A Testbed for Fixed Mobile Convergence Experimentation: ADRENALINE-LENA Integration, Nicola Baldo (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ricardo Martinez (CTTC, Spain); Paolo Dini (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ricard Vilalta (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Marco Miozzo (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Ramon Casellas (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Raul Muñoz (CTTC, Spain)
  • Traffic modeling methods to support performance management in FMC scenarios, Pál Varga (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Péter Olaszi (AITIA International, Inc., Hungary)
  • Feasibility of Base Station Coordination and Dynamic Backhaul Network Configuration in Backhaul Networks with Limited Capacity, Martin Dräxler (University of Paderborn & DOCOMO Euro-Labs, Germany); Holger Karl (University of Paderborn, Germany)

B4 : Information Theory

Room: Salón 1
Chair: Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark)
  • On the Capacity Region of the 3-user Gaussian Interference Channel with Strong Interference, Anas Chaaban (RUB, Germany)
  • Theoretical Derivation of Bit Error Rate for Uplink OFDMA Employing Space Diversity Reception over Nonlinear Fading Channels, Kei Nishimura (Waseda University, Japan); Shoya Takebuchi (Waseda University, Japan); Fumiaki Maehara (Waseda University, Japan)
  • Outage Analysis of Decode-and-Forward Relaying System Allowing Intra-link Errors, Xiaobo Zhou (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan); Meng Cheng (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan); Xin He (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan); Khoirul Anwar (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan); Tad Matsumoto (Japan Advanced Institute of Science and Technology, Japan)
  • Generalized Analysis of Amplify and Forward Cooperative Relay Protocol Over Non-Identical Nakagami Fading Channels, Mohammed Adel Abdel-Hafez (United Arab Emirates University, UAE); Khaled Shuaib (United Arab Emirates University, UAE); Samer Mayaleh (An-Najah National University, Palestine)
  • On the Effects of Heterogeneous Packet Lengths on Network Coding, Pol Torres Compta (Acticom GmbH, Germany); Frank H.P. Fitzek (Aalborg University, Denmark); Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark)

 

C4 : CO2GREEN: Green Communications through Cooperation and Cognition

Room: Salón 7
Chair: Jesús Alonso-Zárate (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain
  • Low-overhead Heuristic Algorithms for Spectrum Sensing in Cognitive Radio Networks, Vasileios Miliotis (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Iordanis Koutsopoulos (Athens University of Economics and Business and CERTH & CERTH, Greece); Luis Alonso (Universidad Politecnica de Catalunya-BarcelonaTECH & Telecommunications and Aerospatial Engineering School of Castelldefels, Spain); Christos Verikoukis (Telecommunications Technological Centre of Catalonia, Spain)
  • Slotted ALOHA for Networked Base Stations: Algorithms and Performance, Dragana Bajovic (BioSense Center, University of Novi Sad, Serbia); Dusan Jakovetic (BioSense Center, University of Novi Sad, Serbia); Dejan Vukobratović (University of Novi Sad, Serbia); Vladimir Crnojević (Novi Sad, Serbia)
  • Performance Evaluation of Frame Slotted-ALOHA with Succesive Interference Cancellation in Machine-to-Machine Networks, Francisco Vázquez-Gallego (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Marc Rietti (UPC, Spain); Joan Bas (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya - CTTC, Spain); Luis Alonso (Universidad Politecnica de Catalunya-BarcelonaTECH & Telecommunications and Aerospatial Engineering School of Castelldefels, Spain)
  • Duty-Cycle Optimization for Machine-to-Machine Area Networks Based on Frame Slotted-ALOHA with Energy Harvesting Capabilities, Orazio Briante (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Anna Maria Mandalari (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Antonella Molinaro (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Giuseppe Ruggeri (University of Reggio Calabria, Italy); Francisco Vázquez-Gallego (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya - CTTC, Spain)
  • Techno-economics of Green Mobile Networks Considering Backhauling, Ashraf Awadelkarim Widaa Ahmed (KTH Royal Institute of Technology & ICT School, Sweden); Konstantinos Chatzimichail (KTH, Royal Institute of Technology, Sweden); Jan Markendahl (Royal Institute of Technology, Sweden); Cicek Cavdar (Royal Institute of Technology (KTH), Sweden)

 

D4 : Quality of Service

Room: Sala 12-2
Chair: Nicola Bui (IMDEA Networks Institute, Spain)
  • Throughput vs. Delay in Lossy Wireless Mesh Networks with Random Linear Network Coding, Martin Hundebøll (Aalborg University, Denmark); Peyman Pahlavani (APNET, Denmark); Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Frank H.P. Fitzek (Aalborg University, Denmark)
  • On the Delay Characteristics for Point-to-Point links using Random Linear Network Coding with On-the-fly Coding Capabilities, Máté Tömösközi (Acticom GmbH, Germany); Frank H.P. Fitzek (Aalborg University, Denmark); Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark); Morten V. Pedersen (Aalborg University, Denmark); Patrick Seeling (Central Michigan University, USA)
  • Utility-Based Scheduling and Fixed Switching Beamforming for User Satisfaction Improvement in OFDMA Systems, Emanuel B. Rodrigues (Federal University of Ceará & Wireless Telecommunications Research Group, Brazil); Francisco Hugo Costa, Neto (Federal University of Ceará & Wireless Telecommunications Research Group, Brazil); Tarcisio F. Maciel (Federal University of Ceará, Brazil); Francisco Rafael Marques Lima (Wireless Telecom Research Group (GTEL), Brazil); Francisco R. P. Cavalcanti (Federal University of Ceará & GTEL - Wireless Telecom Research Group, Brazil)
  • Docitive Learning Mechanism for Interference Management in Femtocell Networks, Adnan Shahid (Sejong University, Korea); Saleem Aslam (Sejong University, Korea); Hyung Seok Kim (Sejong University, Korea); Kyung Geun Lee (Sejong University, Korea)
  • Non-Stationary Traffic Conditions in Transient Flow Level Models for Cellular Networks, David Oehmann (Technische Universität Dresden, Germany); Albrecht J Fehske (Technische Universität Dresden, Germany); Gerhard P. Fettweis (Technische Universitaet Dresden, Germany)

 

14:30 - 16:15

A5 : Fixed & Mobile Satellite Communications

Room: Utrillo
Chair: Pantelis-Daniel Arapoglou (National Technical University of Athens, Greece)
  • Linear Precoding Methods for Multi-Beam Broadband Satellite Systems, Giorgio Taricco (Politecnico di Torino, Italy)
  • Dissection of multibeam satellite communications with a large-scale antenna system toolbox, Jesús Arnau (University of Vigo, Spain); Carlos Mosquera (University of Vigo, Spain)
  • Multiple Gateway Precoding with Per Feed Power Constraints for Multibeam Satellite Systems, Vahid Joroughi (Technical University of Catalonia (UPC), Spain); Ana Isabel Perez (Universitat Polit`ecnica de Catalunya, Spain); Miguel Ángel Vázquez (CTTC, Spain)
  • Physical Layer Performance of Multi-User Detection in Broadband Multi-Beam Systems based on DVB-S2, Stefano Andrenacci (University of Bologna, Italy); Martina Angelone (European Space Agency, The Netherlands); Enzo Alberto Candreva (University of Bologna & University of Bologna, Italy); Giulio Colavolpe (University of Parma, Italy); Alberto Ginesi (ESA/ESTEC, The Netherlands); Francesco Lombardo (University of Bologna, Italy); Andrea Modenini (University of Parma, Italy); Coline Morel (European Space Agency, The Netherlands); Amina Piemontese (University of Parma, Italy); Alessandro Vanelli-Coralli (University of Bologna, Italy)
  • Carrier Rate Optimization on the Return Link of Interactive Mobile Satellite Networks, Roberto Piazza (University of Luxembourg, Luxemburg); Bhavani Shankar Mysore R (Interdisciplinary Centre for Security, Reliability and Trust & University of Luxembourg, Luxemburg); Björn Ottersten (University of Luxembourg, Luxemburg)

B5 : Multiple Antenna Systems

Room: Salón 1
Chair: Xavier Mestre (Centre Tecnològic de Telecomuniacions de Catalunya (CTTC), Spain
  • Bringing High-Mobility to MISO-OFDM Systems based on FFT, Nasimi Eldarov (Saarland University & Max-Planck Institute for Informatics, Germany); Thorsten Herfet (Saarland University & Intel Visual Computing Institute, Germany)
  • On the Pilot-Data Power Trade Off in Single Input Multiple Output Systems, Gabor Fodor (Ericsson Research & Royal Institute of Technology (KTH), Sweden); Miklos Telek (Technical University of Budapest, Hungary)
  • Performance of Modified TAS/OSTBC Schemes in Dual-Hop Relay Systems in the Presence of Feedback Errors, Ahmet F Coskun (Gebze Institute of Technology, Turkey); Oguz Kucur (Gebze Institute of Technology, Turkey)
  • Efficient MISO system combining Time Reversal and OFDM/OQAM, Thierry Dubois (Altran Research, France); Maryline Hélard (INSA Rennes & IETR Institute of Electronics and Telecommunications of Rennes, France); Pierre Siohan (France Telecom, France); Matthieu Crussière (IETR - Electronics and Telecommunications Research Institute of Rennes (IETR) & INSA - National Institute of Applied Sciences, France); Bruno Jahan (France Telecom, France)
  • Improving Energy-efficiency of Multi-antenna Receivers via Adaptation of ADC Resolutions, Qing Bai (Technische Universität München, Germany); Josef A. Nossek (TU Munich, Germany)

 

C5 : WSN Performance & Protocols

Room: Salón 7
Chair: Dejan Vukobratović (University of Novi Sad, Serbia)
  • Clustered Binary Consensus in Sensor Motes, Noor Al-Nakhala (Qatar University & Qatar University, Qatar); Ryan Riley (Qatar University, Qatar); Tarek M. Elfouly (Qatar University, Qatar)
  • Design and Implementation of RESTful Wireless Sensor Network Gateways Using Node.js Framework, Mehmet Fatih Karagoz (Aselsan Inc., Turkey); Cevahir Turgut (Aselsan Inc., Turkey)
  • Mesh-Under Cluster-Based Routing Protocol for IEEE 802.15.4 Sensor Network, Yaarob Al-Nidawi (University of Leeds, United Kingdom); Naveed Salman (University of Leeds, United Kingdom); Andrew H. Kemp (University of Leeds, United Kingdom)
  • Performance Evaluation of IEEE 802.15.4 and 802.11 Protocols for Image Transmission in WSNs, Boris Snajder (University of Zagreb, Croatia); Vana Jeličić (University of Zagreb, Croatia); Vedran Bilas (University of Zagreb, Croatia)
  • Rollout Algorithm Based Duty Cycle Control with Joint Optimisation of Delay and Energy Efficiency for Beacon-enabled IEEE 802.15.4 Networks, Yun Li (Queen Mary, University of London, United Kingdom); Kok Keong (Michael) Chai (Queen Mary, University of London, United Kingdom); Yue Chen (Queen Mary University of London, United Kingdom); Jonathan Loo (Middlesex University, United Kingdom)

 

D5 : LTE Design and Optimization - I

Room: Sala 12-2
Chair: Thorsten Wild (Alcatel-Lucent Bell Labs, Germany)
  • LTE BS Placement Optimization Using Simulated Annealing in the Presence of Femtocells, Elias Yaacoub (Qatar Mobility Innovations Center (QMIC), Qatar); Zaher Dawy (American University of Beirut, Lebanon)
  • Statistical Link Budget Analysis Approach for LTE Cellular Network Dimensioning, Mona Jaber (American University of Beirut, Lebanon); Naeem Akl (UT Austin, USA); Zaher Dawy (American University of Beirut, Lebanon); Elias Yaacoub (Qatar Mobility Innovations Center (QMIC), Qatar)
  • Joint Multicast/Unicast Scheduling with Dynamic Optimization for LTE Multicast Service, Alejandro de la Fuente (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Raquel Perez Leal (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
  • LTE Downlink Link-Level Abstraction for System-Level Simulations, Johannes Baumgarten (Technische Universität Braunschweig, Germany); Thomas Kürner (Technische Universität Braunschweig, Germany)
  • Base-Station Location Optimization for LTE Systems with Genetic Algorithms, Ioannis Valavanis (University of Peloponnese, Greece); Georgia Athanasiadou (University of Peloponnese, Greece); Dimitra Zarbouti (University of Peloponnese, Greece); George Tsoulos (University of Peloponnese, Greece)

16:45 - 18:30

A6 : 5G Cell-less Architectures

Room: Utrillo
Chair: Angeliki Alexiou (University of Piraeus, Greece) and Apostolos Papathanassiou (Intel Corporation, USA)
  • On Applying Network Coding in Network Assisted Device-to-Device Communications, Gabor Fodor (Ericsson Research & Royal Institute of Technology (KTH), Sweden); Aidilla Pradini (Ericsson AB, Sweden); Ather Gattami (Ericsson Research, Sweden)
  • Analytical assessment of coordinated overlay D2D communications, Stelios Stefanatos (University of Piraeus, Greece); Antonis G Gotsis (University of Piraeus, Greece); Angeliki Alexiou (University of Piraeus, Greece)
  • Impairments in Cooperative Mobile Networks: Models, Impact on Performance and Mitigation, Konstantinos Manolakis (Technicsche Universität Berlin, Germany); Volker Jungnickel (Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany); Christian Oberli (Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile); Thorsten Wild (Alcatel-Lucent Bell Labs, Germany); Volker Braun (Alcatel-Lucent, Germany)
  • Enhancing User QoE in Multi-Carrier LTE Dense Networks via Multi-Path Support, Konstantinos Samdanis (NEC Europe Ltd., Germany); Andreas Ripke (NEC Labs Europe, Germany); Dirk Kutscher (NEC Laboratories Europe, Germany)
  • Edge Cloud and Underlay Networks: Empowering 5G Cell-Less Wireless Architecture, Qian (Clara) Li (Intel Corporation, USA); Huaning Niu (Intel, USA); Apostolos Papathanassiou (Intel Corporation & Intel Architecture Group, USA); Geng Wu (Intel Corporation, USA)

 

B6 : Adaptive Systems

Room: Salón 1
Chair: Giorgio Taricco (Politecnico di torino, Italy)
  • A Wireless Multi-Channel Transmission System for Smart Home Applications - Dimensioning and Rendezvous Method, Falk-Moritz Schaefer (TU Dortmund University, Germany); Ruediger Kays (TU Dortmund University, Germany)
  • Link Resource Adaptation for BIC-OFDM Systems with Outdated Channel State Information, Paolo Del Fiorentino (University of Pisa, Italy); Riccardo Andreotti (University of Pisa, Italy); Vincenzo Lottici (University of Pisa, Italy); Filippo Giannetti (University of Pisa, Italy); Jeroen Van Hecke (Ghent University, Belgium); Marc Moeneclaey (Ghent University, Belgium)
  • A Progressive Group Detection-Assisted Near-Optimal Iterative Chip-Level Decision Feedback Equalizer, Karim Badawi (Swiss Federal Institute of Technology Zurich - ETH Zurich, Switzerland); Qiuting Huang (ETH Zurich, Switzerland); Andreas Burg (EPFL, Switzerland)
  • Adaptive Modulation with Signalling vs. Fixed Modulation for WLAN Systems, Yun Chen (Fraunhofer Institute for Embedded Systems and Communication Technologies ESK, Germany); Erik Oswald (Fraunhofer Institute for Communication Systems, Germany); Mike Heidrich (Fraunhofer Institute for Communication Systems (ESK), Germany)

 

C6 : M2M Performance & Protocols

Room: Salón 7
Chair: Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya - CTTC, Spain)
  • Coordinated Random Access Management for Network Overload Avoidance in Cellular Machine-to-Machine Communications, Yunyan Chang (Huawei European Research Center & Technische Universität Berlin, Germany); Chan Zhou (Huawei European Research Center, Germany); Ömer Bulakci (Huawei European Research Center (ERC) & Aalto University School of Electrical Engineering, Germany)
  • Performance evaluation of Reservation Frame Slotted-ALOHA for Data Collection M2M Networks, Francisco Vázquez-Gallego (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Jesus Alonso-Zarate (Centre Tecnologic de Telecomunicacions de Catalunya - CTTC, Spain); Anna Maria Mandalari (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Orazio Briante (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Antonella Molinaro (University Mediterranea of Reggio Calabria, Italy); Giuseppe Ruggeri (University of Reggio Calabria, Italy)
  • CAS-based Channel Access Protocol for IEEE 802.11ah WLANs, Albert Bel (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Toni Adame (UPF, Spain); Boris Bellalta (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Jaume Barcelo (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Javier Gonzalez (UPF, Spain); Miquel Oliver (Universitat Pompeu Fabra, Spain)
  • Application of Q-Learning for RACH Access to Support M2M Traffic over a Cellular Network, Lawal Mohammed Bello (University of York, United Kingdom); Paul Mitchell (University of York, United Kingdom); David Grace (University of York, United Kingdom)

D6 : Cognitive Radio Networks

Room: Sala 12-2
Chair: Ioannis Dagres (University of Athens, Greece)
  • Interference Alignment Based Resource Management in MIMO Cognitive Radio Systems, Mohammed El-Absi (University of Duisburg-Essen, Germany); Musbah Shaat (CTTC, Spain); Faouzi Bader (SUPELEC, France); Thomas Kaiser (Universität Duisburg-Essen, Germany)
  • Toeplitz-structured Sequences for Rendezvous in Dynamic Spectrum Access, Francisco Hugo Costa, Neto (Federal University of Ceará & Wireless Telecommunications Research Group, Brazil); Igor Guerreiro (Universidade Federal do Ceara & Wireless Telecommunications Research Group - GTEL, Brazil); Tarcisio F. Maciel (Federal University of Ceará, Brazil)
  • Enhanced Cognitive Radio Operation through Belief-based Decision Making, Jordi Pérez-Romero (Universitat Politècnica de Catalunya (UPC), Spain); Alessandro Raschellà (Technical University of Catalonia (UPC) - Barcelona, Spain); Oriol Sallent (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Anna Umbert (University Politecnica of Catalunya, Spain)
  • Distributed Spectrum Allocation for Autonomous Cognitive Radio Networks, Anatolij Zubow (Technische Universität Berlin, Germany); Michael Doering (Technische Universität Berlin, Germany); Adam Wolisz (TUB, Germany)
  • A Measurement-Based Approach for Cognitive Femtocell Networks, Anna Dudnikova (University of Catania, Italy); Daniela Panno (University of Catania, Italy); Antonio Mastrosimone (University of Catania, Italy)

Friday, May 16

10:30 - 12:15

A7 : NEWCOM#: Interference Mitigation in Modern Wireless Systems

Room: Utrillo
Chair: Ioannis Dagres (University of Athens, Greece)
  • Interference in DFT Modulated Filter Bank Transceivers for Cognitive Radio, Nour Mansour (University of Kassel, Germany); Dirk Dahlhaus (University of Kassel, Germany)
  • Detection and estimation of spikes in presence of noise and interference, Damien Passemier (The Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong); Abla Kammoun (Supelec, France); Mérouane Debbah (Supelec, France)
  • Tethered Interference Cancellation: military versus full-duplex applications and comparisons, Michael Fitz (TrellisWare Technologies, Inc., USA); Andreas Polydoros (University of Athens, Greece); Thomas R Halford (TrellisWare Technologies, Inc., USA); Scott Enserink (TrellisWare Technologies, USA); Gautam Thatte (TrellisWare Technologies, USA)
  • Exploiting Transmit Correlation and Mutual Coupling in MIMO Transmitters, Christos Masouros (University College London, United Kingdom); Jianling Chen (Beijing Jiaotong University, P.R. China); Kenneth Tong (UCL, United Kingdom); Mathini Sellathurai (Heriot-Watt University, United Kingdom); Tharmalingam Ratnarajah (The University of Edinburgh, United Kingdom)
  • MIMO Interfering Broadcast Channels based on Local CSIT, Yohan Lejosne (EURECOM, France); Manijeh Bashar (EURECOM, France); Dirk Slock (EURECOM, France); Yi Yuan-Wu (Orange Labs, France)

B7 : MIMO Systems

Room: Salón 1
Chair: Ana Pérez-Neira (UPC, Spain)
  • Simultaneous Diagonalization: On the DoF Region of the K-user MIMO Multi-way Relay Channel, Anas Chaaban (RUB, Germany); Karlheinz Ochs (Ruhr-University Bochum, Germany); Aydin Sezgin (RUB & Digital Communication Systems, Germany)
  • Performance of DSTM MIMO Systems Based on Weyl Group in Time Selective Channel, Hui Ji (INSA-Rennes, France); Gheorghe Zaharia (IETR-INSA de Rennes, France); Jean-François Hélard (IETR, France)
  • Joint Pre/Post-processing Design for Large Millimeter Wave Hybrid Spatial Processing Systems, Gaojian Wang (RWTH-Aachen, Germany); Gerd H. Ascheid (RWTH Aachen University, Germany)
  • Precoder and Decoder Designs for a MIMO Interfering Broadcast Channel with Imperfect CSI, Tachporn Sanguanpuak (AIT (Asian Institute of Technology), Thailand); Premanandana Rajatheva (University of Oulu, Finland); Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan)
  • A novel adaptive UCD-based MU-MIMO scheme for IEEE 802.11ac, Aleksandra S. Panajotovic (University of Nis, Serbia); Felip Riera-Palou (University of the Balearic Islands, Spain); Guillem Femenias (University of the Balearic Islands & Mobile Communications Group, Spain)

 

C7 : Physical Layer Network Coding for the Wireless Cloud

Room: Salón 7
Chair: Alister G. Burr (University of York, United Kingdom)
  • Successive Decoding with Hierarchical Interference Cancellation in Wireless (Physical Layer) Network Coding Systems, Tomas Uricar (Czech Technical University in Prague, Czech Republic); Pavel Prochazka (Czech Technical University in Prague, Czech Republic); Jan Sykora (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
  • Practical Implementation of Cloud Initialization Procedure for Wireless Physical Layer Network Coding Clouds, Tomas Hynek (Czech Technical University in Prague, Czech Republic); David Halls (Toshiba Research Europe Ltd & University of Bristol, United Kingdom); Jan Sykora (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
  • Performance of Adaptive Linear Physical Layer Network Coding, Alister G. Burr (University of York, United Kingdom); Dong Fang (University of York, United Kingdom)
  • Diversity Performance of Physical Layer Network Coding based on Reed-Solomon Codes, Dong Fang (University of York, United Kingdom); Alister G. Burr (University of York, United Kingdom)

 

D7 : Relay Based Networks

Room: Sala 12-2
Chair: Leonardo Badia (Università degli Studi di Padova, Italy)
  • Is Cooperative Spectrum Leasing by Third-Party Relays Advantageous in Next-Generation Cellular Networks?, Felipe Gómez-Cuba (University of Vigo, Spain); Francisco J. González-Castaño (Universidad de Vigo, Spain); Jorge Muñoz-Castañer (Gradiant, Spain)
  • Implementation of Slepian Wolf theorem in a distributed cooperative spatial multiplexing system, Nian Xie (University of York, United Kingdom); Alister G. Burr (University of York, United Kingdom)
  • Alternative to Dynamic Rank Transmission for LTE Mobile Relay Node System, Ayotunde Laiyemo (Centre for Wireless Communication, Finland); Pekka Pirinen (University of Oulu, Finland); Matti Latva-aho (UoOulu, Finland)
  • Dijkstra Goes Social: Social-Graph-assisted Routing in Next Generation Wireless Networks, Iordanis Koutsopoulos (Athens University of Economics and Business and CERTH & CERTH, Greece); Evgenia Noutsi (Athens University of Economics and Business, Greece); George Iosifidis (CERTH & University of Thessaly, Greece)
  • Cell Spectral Efficiency Analysis of Relay enhanced and Picocell enhanced LTE Systems, Yuan Chen (RWTH Aachen University, Germany); Bernhard H. Walke (RWTH Aachen University, Germany)

 

13:30 - 15:15

A8 : Power Management

Room: Utrillo
Chair: Gabor Fodor (Ericsson Research & Royal Institute of Technology (KTH), Sweden)
  • Energy saving techniques applied over a nation-wide mobile network, Eva María Pérez Robles (Nokia Solutions and Networks, Germany); Philipp Frank (Nokia Solutions and Networks, USA); Gilbert Micallef (Aalborg University & Nokia Siemens Networks, Denmark); Luis Maestro Ruiz de Temiño (Nokia-Siemens Networks, Spain); Benny Vejlgaard (Nokia Siemens Networks, Denmark)
  • Joint Energy and Information Transmission in a Two-User Symmetric Interference Channel, Daniel Sacristán-Murga (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Deniz Gündüz (Imperial College London, United Kingdom)
  • Stochastic Transmission Policies for Energy Harvesting Nodes with Random Energy Leakage, Nuğman Su (Bogazici University, Turkey); Mutlu Koca (Bogazici University, Turkey)
  • Statistical power consumption assessment of mobile access networks at country level, Thanh Tung Vu (Orange labs, France); Mamdouh El Tabach (Orange Labs, France); Taoufik En-Najjary (Orange Labs, France); Azeddine Gati (Orange Labs, France)
  • Power Control with Variable Target SINR for D2D Communications Underlying Cellular Networks, Yuri Melo (Federal University of Ceará, Brazil); Rodrigo Lopes Batista (Federal University of Ceará, Brazil); Tarcisio F. Maciel (Federal University of Ceará, Brazil); Carlos Filipe Moreira e Silva (Federal University of Ceará, Brazil); Jose Mairton Barros da Silva, Jr. (Federal University of Ceara & Wireless Telecom Research Group, Brazil); Francisco R. P. Cavalcanti (Federal University of Ceará & GTEL - Wireless Telecom Research Group, Brazil)
 

B8 : Signal Processing for Wireless Communications

Room: Salón 1
Chair: Carlos Mosquera (University of Vigo, Spain)
  • Sidelobe Suppression for Non-systematic Coded UW-OFDM in Cognitive Radio Networks, Morteza Rajabzadeh (Ghent University, Belgium); Hossein Khoshbin (Ferdowsi University of Mashhad, Iran); Heidi Steendam (Ghent University, Belgium)
  • Self-Interference Cancellation in Full-Duplex Radio Transceivers with Oscillator Phase Noise, Ville Syrjälä (Kyoto University, Japan); Koji Yamamoto (Kyoto University, Japan)
  • Low Complexity Sparse Bayesian Learning for Channel Estimation Using Generalized Mean Field, Niels Lovmand Pedersen (Aalborg University, Denmark); Carles Navarro Manchón (Aalborg University, Denmark); Bernard Henri Fleury (Aalborg University, Denmark)
  • Channel Equalization in Fast-Convolution Filter Bank based Receivers for Professional Mobile Radio, Markku K. Renfors (Tampere University of Technology, Finland); Juha Yli-Kaakinen (Tampere University of Technology, Finland)
  • Blind Reconstruction of Binary Cyclic Codes, Arti Yardi (IIT Bombay, India); Saravanan Vijayakumaran (IIT Bombay, India); Animesh Kumar (Indian Institute of Technology Bombay, India)

 

C8 : Advanced Antennas & RF Systems

Room: Salón 7
Chair: Ana Collado (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • Design and Analysis of 2×2 Smart Distributed Subarray Microstrip Antenna System for Communication and Radar Applications, Yasser M. Madany (IEEE, Senior Member, Alexandria University, Egypt); Darwish Mohamed (AAST, Egypt); Mostafa Elbanna (AAST, Egypt)
  • EnvAdapt: An Energy-Aware Simulation Framework for Power-Scalable Transceivers for Wireless Sensor Networks, Amine Didioui (CEA/Leti - Minatec & University of Rennes 1, France); Carolynn Bernier (CEA/Leti - Minatec, France); Le Quang Vinh Tran (CEA/Leti - Minatec, France); Olivier Sentieys (IRISA, University of Rennes 1, France)
  • Impact of AC Coupling on zero-IF Architectures for Wide-Band Millimeter-Wave Gigabit Transmitters, Ainhoa Rezola (CEIT and TECNUN & Ceit, Spain); David del Río (CEIT and TECNUN, Spain); Juan F Sevillano (CEIT and TECNUN, Spain); Martin Leyh (Fraunhofer IIS, Germany); Roc Berenguer (CEIT and TECNUN, Spain); Igone Vélez (CEIT and TECNUN - University of Navarra, Spain)
  • Wrist Band based on custom made antenna for passive NFC tag, Razi Iqbal (Lahore Leads University, Pakistan); Awais Ahmad (University of Engineering and Technology, Pakistan)
  • Detection Probability of Passive RFID Systems under Cascaded Rician and Rayleigh Fading Channel, Abdelmoula Bekkali (Qatar Mobility Innovations Center (QMIC), Qatar); Sicheng Zou (Cambridge University, United Kingdom); Abdullah Kadri (Qatar Mobility Innovations Center, Qatar); Richard Penty (Cambridge University, United Kingdom)

 

D8 : LTE Design and Optimization - II

Room: Sala 12-2
Chair: Ana García Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
  • Techniques of Candidate Cell Selection for Antenna Tilt Adaptation in LTE-Advanced, Anteneh A. Gebremariam (University of Trento, Italy); Dereje Woldemedhin Kifle (Nokia Solutions and Networks, Germany); Bernhard Wegmann (Nokia Siemens Networks, Germany); Ingo Viering (Nomor Research GmbH, Germany); Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)
  • Clustered Network MIMO and Fractional Frequency Reuse for the Downlink in LTE-A Systems, Ajay Thampi (University of Bristol, United Kingdom); Simon Armour (University of Bristol, United Kingdom); Zhong Fan (Toshiba Research Europe, United Kingdom); Dritan Kaleshi (University of Bristol, United Kingdom)
  • A Handover Policy for Energy Efficient Network Connectivity through Proportionally Fair Access, Saud Althunibat (University of Trento, Italy); Kimon Kontovasilis (NCSR Demokritos, Greece); Fabrizio Granelli (University of Trento, Italy)
  • Performance of Asymmetric QPSK Modulation for Multi-Level ACK/NACK in LTE Uplink, Volker Braun (Alcatel-Lucent, Germany); Uwe Doetsch (Alcatel-Lucent, Germany); Aydar Zimaliev (Alcatel-Lucent, Germany); Mattia Bonomo (University of Padova, Germany); Lorenzo Vangelista (University of Padova, Italy)
  •  Physical Layer Frame in Signalling-Data Separation Architecture: Overhead and Performance Evaluation, Abdelrahim Mohamed (University of Surrey & Centre for Communication Systems Research, United Kingdom); Oluwakayode Onireti (University of Surrey, United Kingdom); Yinan Qi (University of Surrey, United Kingdom); Ali Imran (University of Oklahoma, USA); Muhammad Ali Imran (University of Surrey, United Kingdom); Rahim Tafazolli (University of Surrey, United Kingdom)

15:45 - 17:30

A9 : Resource Allocation

Room: Utrillo
Chair: Jesús Gómez-Vilardebó (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • Fairness-Based Dynamic Sub-carrier Assignment for Real Time Services in OFDMA Networks, Emanuel B. Rodrigues (Federal University of Ceará & Wireless Telecommunications Research Group, Brazil); Ferran Casadevall (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain)
  • Asymptotic Analysis of Multiuser-MIMO Networks with Battery-Constrained Receivers, Javier Rubio (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Antonio Pascual-Iserte (Universitat Politècnica de Catalunya, Spain); Juan José García Fernández (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Oriol Font-Bach (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya, Spain); Nikolaos Bartzoudis (CTTC, Spain)
  • Heuristic Routing Algorithms for Minimum Energy Cooperative Multi-hop Wireless Networks, Jesús Gómez-Vilardebó (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • Game-theoretic Spectrum Trading Mechanism for Cognitive Radio Networks, Stavroula Vassaki (National Technical University of Athens, Greece); Marios I. Poulakis (National Technical University of Athens, Greece); Athanasios D. Panagopoulos (National Technical University of Athens, Greece)
  • Distributed Load Balancing Game for Inter-Cell Interference Coordination, Amine Adouane (UVSQ, France); Lise Rodier (Université de Versailles Saint-Quentin en Yvelines & PRiSM, France); Kinda Khawam (Université de Versailles, France); Johanne Cohen (LRI-CNRS & PRiSM-CNRS, France); Samir Tohme (University of Versailles, France)

 

B9 : Interference Mitigation and Interference Management Techniques

Room: Salón 1
Chair: Markku K. Renfors (Tampere University of Technology, Finland)
  • Distributed Precoding in Multicell Multiantenna Systems with Data Sharing, Yi Long (Huawei Tehnologies Duesseldorf GmbH, Germany); Nikola Vucic (Huawei Technologies Duesseldorf GmbH, Germany); Martin Schubert (Huawei Technologies Duesseldorf GmbH, Munich Office, Germany)
  • Adaptive Decoding Strategy with Superposition Coding for Cognitive Radio Systems, Marwa Chami (CNAM, France); Mylene Pischella (CNAM, France); Le Ruyet Didier (Electronics and Communication Laboratory, France)
  • Interference Management through Interference Alignment based Transmit Precoding in Multi User Heterogeneous Cellular Networks, Danish Aziz (Alcatel-Lucent Bell Labs, Germany); Mustansir Mazhar (Alcatel-Lucent Bell Labs, Germany); Andreas Weber (Alcatel-Lucent, Germany)
  • Universal Filtered Multi-Carrier with Leakage-Based Filter Optimization, Xiaojie Wang (University of Stuttgart, Germany); Thorsten Wild (Alcatel-Lucent Bell Labs, Germany); Frank Schaich (Bell Labs, Alcatel-Lucent AG, Germany); André Fonseca dos Santos (Bell Labs, Alcatel-Lucent, Germany)

 

C9 : Mobile RF, Antennas & Channels

Room: Salón 7
Chair: Ana Collado (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain)
  • Design and Analysis of Compact Multiband Inverted F-L Patch Antenna Using 3D Metamaterial Structure for Wireless Communication Applications, Yasser M. Madany (IEEE, Senior Member, Alexandria University, Egypt); Nour Eldin Ismail (Alexandria University, Egypt); Hayman Hassan (Alexandria University, Egypt)
  • Broadband beamforming and null-steering based on fractional delay in OFDM systems, Javier Martinez Garcia (Indra Sistemas, Spain); Carlos Zarzuelo Torres (Indra Sistemas, Spain); Víctor Iglesias (Universidad Politécnica de Madrid, Spain); Jesús Grajal (Universidad Politécnica de Madrid, Spain)
  • Feasibility Study on Analogue Cancellation of Local Interference in Multimode Transceivers, Hooman Habibi (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Abolghasem Zamanifekri (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Erwin Janssen (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Yan Wu (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Peter Baltus (Eindhoven University of Technology, The Netherlands); Jan Bergmans (Technical University Eindhoven, The Netherlands)
  • Fast Broadband Antenna Efficiency Measurements: The Complementary Q-Factor Method Revisited, Constantine G. Kakoyiannis (National Technical University of Athens & Institute of Communication and Computer Systems, Greece)
  • Performance Analysis of α - η - μ and α - κ - μ Generalized Mobile Fading Channels, Ehab Salahat (Khalifa University, UAE); Ali Hakam (Khalifa University, UAE)

 

D9 : Wireless LANs and Wireless Sensor Networks

Room: Sala 12-2
Chair: Daniel E. Lucani (Aalborg University, Denmark)
  • Channel Bonding in Short-Range WLANs, Boris Bellalta (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Alessandro Checco (Hamilton Institute, NUI Maynooth, Ireland); Azadeh Faridi (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Jaume Barcelo (Universitat Pompeu Fabra, Spain); Periklis Chatzimisios (Alexander TEI of Thessaloniki, Greece)
  • Adaptation of the ALOHA-Q protocol to Multi-Hop Wireless Sensor Networks, Yan Yan (University of York, United Kingdom); Paul Mitchell (University of York, United Kingdom); Tim Clarke (York University, United Kingdom); David Grace (University of York, United Kingdom)
  • A Priority-Based Adaptive Service -Differentiation Scheme for IEEE 802.15.4 Sensor Networks, Liu Qiong (University of Duisburg-Essen, Germany)
  • Cluster-Head Selection Algorithm to Enhance Energy-Efficiency and Reliability of Wireless Sensor Networks, Van-Trinh Hoang (Lab-STICC, Université de Bretagne-Sud, France); Nathalie Julien (Lab-STICC, Université de Bretagne Sud, France); Pascal Berruet (Lab-STICC, Université de Bretagne-Sud, France)
  • Energy Management of Wireless Sensor Networks based on Multi-Layer Perceptrons, Abdulaziz Barnawi (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia); Ismail Keshta (King Fahd University of Petroleum and Minerals, Saudi Arabia)

Additional information